İnşaat Sektöründe Kadın Müteahhit Olmak !

kadınçalışırküçükAmerika’ve Kanada’da yaşadığım dönemlerde kadınların alışıla gelmiş sektörler dışında kalan sektörlerlerde de faaliyet gösterdiklerini -her ne kadar ilk gördüğümde şaşkınlıktan ağzım beş karış açık “vay be !” demiş olsamda zamanla görmeye alışmıştım ve bu durum bana olağan gelmeye başlamıştı.

Alışıla gelmişten kastım doktorluk, satış, pazarlama, kasiyerlik, öğretmenlik…vs gibi. Yani Türkiye’de hepimizin kadın iş gücünü görmeye alışık olduğumuz genel sektörleri kastediyorum tabii ki… Ama alışık olmadığımız sektörlerden bahsedeceğim…

Amerika’da inşaat sektöründe baretini, tulumunu giymiş bir kadını ilk defa şantiyenin birinde gördüğümde “upss!!!” demiştim acaba erkek de ben mi kadın olarak görüyorum diye kocaman açılmış gözlerle bakakalmıştım kadına! Evet o çok güzel bir kadındı ve inşaatta çalışıyordu!

Malumunuz ata-erkil bir toplumda yaşıyoruz. Erkeğin avcı olduğu, kadının avı pişirmekle iştigal ettiği bir toplumdayız… Günümüzde bu yavaş yavaş değişse de yine de kadınların hala giremediği sektörler var! Mesela, kadınların hala ülkemizde giremediği inşaat sektörü gibi erkek egemen bir sektörden bahsediyorum!

Peki ya inşaat sektöründe neden kadın müteahhit yok ? Olsa bile neden göz önünde değiller? Neden duyamıyoruz adlarını? Neden bir kadın baretini giyip inşaata girmiyor işin patronu olarak ve ya o projenin müteahhiti olarak işin başına geçmiyor ya da geçemiyor…?

Maalesef günümüzde hala bazı meslekler erkek işi olarak tanımlanıyor ve bayanlar üniversite tercihlerinde bile aileleri tarafından o sektör sana uygun değil, şantiyelerde, inşaat alanlarında ne yapacaksın telkinleriyle başka tercihlere zorlanıyorlar… Hadi bir kadın hasbel kader inşaat mühendisi oldu diyelim , ancak ofis ortamına tıkılıp, önlerine yazı çizi işleri veriliyor bu sefer de, yine sahalardan uzak anlayacağınız…

Ben,  bu sektörde işin pazarlama kısmında bulunan bir bayan olarak , bu güne kadar girip çıktığım hiç bir şantiyede henüz tek bir bayana dahi rastlamış değilim daha. Evet gayrimenküllerinizi pazarlama alanında sayımız gün geçtikçe artıyor ki, işte bu da gurur verici bir durum bizim için. Kaldı ki bir zamanlar sadece erkeklerin hakimiyeti altındaydı bu sektör de hatırlarsanız… Ama tabuların yıkılıp da bir kadın müteahhitle çalışmayı da öyle çok istiyorum ki bu sektörde…

İnanıyorum ki bir kadın da bu işleri bir erkek kadar iyi yönetir. Çok daha düzenli ve çok daha estetik yapılar ortaya koyar. Dört duvar betondan öte yuva yapar. Çünkü yıllardır dört duvar arasında yaşamaya zorlanan kadınlar, bir evin nasıl olması gerektiğini bir erkekten çok daha iyi bilir, çok daha güzel hayal edebilir ve yaratıcılığını katar bu işe!

Evet inşaat sektörü çok yakında bir kadın müteahhitle tanışacak. Hem güzel ve bakımlı hem de çok güçlü ve cabbar bir bayanla tanışacak. Projelerini heyecanla anlatışını dinlemek, çalışkanlığına ve dimdik güçlü bir şekilde ayakta duruşuna hayran olmamak elde değil. Tüm kalbimle kendisini destekliyorum ve çok güzel projelere imza atacağına inanıyorum. Kendisine bu yolda tüm kalbimle başarı dileklerimi sunuyorum.

Sevgilerimle,

Aysun CAN

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ · HİZMET SEKTÖRÜ · İNŞAAT SEKTÖRÜ · İŞ HAYATINDA KADIN · KİŞİSEL GÖRÜŞÜM · MAKALELERİM · MOTİVASYON