Başarılı Olmak İçin Yapabilecekleriniz

basari-motivasyon

Öncelikle sabırla çalışmanız gerektiğini söylememe izin verin. Biliyorum çok klişe bir cümle ama iş sabırlı olmaktan geçiyor. Her gün bir tuğla koyduğunuzda bir de bakmışssınız ki gün gelmiş kocaman bir imparatorluk kurmuşsunuz kendinize.

Bunun çok kolay olmadığını hepimiz biliyoruz, zaman alıyor. Yarı yolda vazgeçip ya da sabırsız davranarak bir bir ördüğümüz tuğlaları yine kendimiz yıkıyoruz, bir hevesle başlayıp kurmaya çalıştığımız işte sebat etmeyi bilmeyenler zaten yok olup gidiyor.

Peki başarılı olanlar nasıl oluyor da bunu başarıyor ? Steve Jobs da dahil olmak üzere hayatlarını incelediğim ve kendi hayatıma da adapte etmeye çalıştığım, başarılı insanların ortak özelliklerini sizinle paylaşmak istiyorum…

  • HEDEF BELİRLEYİN VE BUNU HAYAL EDİN

Bir hedefiniz olsun. Ne yapmak istiyorsunuz? Nerede olmak istiyorsunuz?

Varmak istediğiniz hedefi açık bir şekilde tanımlayın ve kendinizi o noktada hayal edin. Hedefinizi zihninizde açık bir şekilde görselleştirin, hedefinizin zihinsel resmini çizin. Bu size her gün motive edecektir. Kişisel vizyonunuzu ve misyonunuzu belirleyin ve buna ulaşmak için çok çalışmaya hazırlayın kendinizi. Bu güç içinizde var emin olun.

Zaman hedefi koyun ve arada bir dönüp ne kadar yol kat ettiğinizi kontrol edin, kaydını tutun. Kaydettiğiniz her aşama size bir sonraki adım için motive edecektir.

Uzun vade hedefiniz belli, peki her gün bu hedefe ulaşmak için ne yapmanız gerekiyor?

Tabii ki her gün bir adım atmanız ve çok çalışmanız gerekiyor!

  • HER ZAMAN PLANLI VE PROGRAMLI OLUN

Bir gece öncesinden ertesi gün yapılacaklar listenizi oluşturun. Aklımda tutarım demeyin, mutlaka yazın. Ertesi gün yapacağınız işleri önem sırasına göre mutlaka sıraya koyun ve bu listeye sadık kalın.

Yazmak önemli çünkü! Sabah olduğunda motivasyonunuz düşük de olabilir ve adam sendecilik durumu baş gösterebilir. Aman şimdi değil sonra yaparım deme ihtimaliniz yüksek. Tecrübeyle sabit.

Ben mutlaka yıllık ajanda taşıyorum yanımda ve günü gününe yapılacaklar listemi oluşturuyorum.Üzerine kahve dökülmüş ajandamın bakkal defterinden pek farkı olmasada iş bitirme anlamında en büyük motivasyon kaynağım. Yapılacaklar listeme her attığım tik işareti beni bir sonraki maddeye geçmek için motive ediyor.

Bu arada her seferinde tek bir işi bitirmeye odaklanın. Aynı anda bir kaç iş birden yapmaya kalkmayın. Sonunda hiç bir işi bitiremeden öylece kalakalırsınız. Adım adım, unutmayın!

  • HERGÜN BİRAZ DAHA ERKEN KALKIN

Uyukuyu seven bir milletiz farkındayım. Ama erken kalkan çok yol alır lafını da yabana atmamak gerekir. Son dakika uyanıp işe afyonu patlamadan koştur koştur giden pek çok kişi görüyorum sabahları. Köşedeki simitçiden aldğı simitle kahvaltısını yolda yapan, masasının başına otrudğunda uflaya puflaya daha gözü açılmadan iş yapmaya çalışan pek çok insan…

Söyle azcık erken kalksanız, duşunuzu alsanız, keyifle kahvaltınızı yapsanız, evden çıkmadan kahvenizi yudumlasanız, biraz da egezersiz yapsanız… Nasıl geçerdi gününüz sizce ?

Daha berrak düşünen, alacağı kararların sonuçlarını daha iyi analiz edebilen, daha sakin ve dinamik bir profil geliyor değil mi gözünüzün önüne…

Her gün 10dk daha erkene kurun saatinizi ve bir süre sonra göreceksiniz ki bir saat daha erken kalkan ve yukarıda saydıklarımın hepsini keyifle yapan, hayattan ve işinden zevk alan biri haline dönüşeceksiniz, garanti veriyorum !

  • POZİTİF OLUN VE NEGATİF ENERJİ YAYAN HER ŞEYDEN UZAK DURUN

Motivasyonunuzu arttıracak ne varsa, sizi ne mutlu ediyorsa ona odaklanın, enerjinizi yükseltecek her seye evet deyin. Sürekli şikayet eden, sürekli yakınan, mız mız ve depresif insanlardan uzak durun. Çeverenizden uzaklaştırın bu tür insanları. Bir dakikanızı bile harcamayın, çünkü zaman en değerli ve asla geri döndürülemeyecek tek şey.  Onların bir dakikada yıkacağı motivasyonunuz belki de sizin aylardır üzerinde çalıştığınız ve başarmak üzere olduğunuz şeyi en başa saracak.

Hayır demesini bilin. İnsanların zamanınızı çalmasına izin vermeyin. Aynı şekilde sosyal medyanın da zamanınızı çalmasına izin vermeyin. Başkalarının ne yaptığından çok siz ne yapıyorsunuz ona  odaklanın. Sosyal medyayı başkalarıyla kendinizi kıyaslamaktan çok ilham almak için kullanın.

Spor yapın, müzik dinleyin, şarkı söyleyin – instagram’dan beni takip edenler bilir, karga sesimle şarkılara eşlik etmek beni mutlu ediyor mesela, enerjimi yükseltiyor.  Ofise geldiğimde uyanmış, enerjim ve motivasyonum yüksek işimin başına oturuyorum ve bunu kimsenin bozmasına izin vermiyorum.

  • İŞ VE ÖZEL HAYATINIZ ARASINDA DENGE KURUN

Başarılı bir iş adamı/kadını, girişimci ya da lider olmak için 7/24 ulaşılabilir olmanız gerektiği yanılgısına düşmeyin. Sınırlarınız olsun! Gece ayakta olan bir müşterinizin aklına bir şey takıldı diye cevap vermek zorunda hissetmeyin kendinizi. Ertesi gün cevap verin ya da uygun ve net bir dille o saatte size rahatsız etmemesi gerektiğini belirtin. Bu patronunuz olsa bile! Herkes sınırını bilecek ve sizin iş haricindeki yaşamınıza saygı göstermek zorunda olduğunu gerekiyorsa açık açık  ve net bir dille anlatacaksınız.

İş haricinde size kalan zamanları işle ilgili olan kimseyle paylaşmayın. Bu zaman dilimleri sizin hem fiziksel hem de zihinsel olarak dinlenmeniz, yenilenmeniz ve bir sonraki güne hazırlanmanız için en değerli zamanlar. Hobilerinize, ailenize, sevdiklerinize ya da tamamen kendinize ayrın bu zamanları. İşiniz ve özel hayatınız arasındaki sınırları net bir şekilde çizin ve kimsenin bunları ihlal etmesine izin vermeyin.

  • KENDİNİZE YATIRIM YAPIN

Bol bol okuyun. Başarılı olmak istediğiniz sektörle ilgili her şeyi öğrenmeye çalışın. O sektörün liderlerini araştırın, otobiyografilerini inceleyin. İşinizle ilgili kurslara, seminerlere, sertifika programlarına katılın. Teknolojik gelişmeleri takip edin ve adapte olmaya çalışın. Araştırmacı olun. Sektörünüzde başarılı olmuş insanlarla tanışın, güçlü ilişkiler geliştirin. Daha sonra bunların çok faydasını göreceksiniz.

  • Ve son olarak ASLA PES ETMEYİN, BAŞARI MUTLAKA GELECEKTİR !!!

Peki ya SEN derseniz ?

Pes etmeden çalışmaya devam ettiğimden emin olabilirsiniz !

Sevgimle,

Aysun CAN

GİRİŞİMCİLİK · İŞ HAYATINDA KADIN · KİŞİSEL GÖRÜŞÜM · LİDERLİK · MAKALELERİM · MOTİVASYON