* MOMENTUM *

momentum

Lisedeyken fizik dersinden sınıfta 100 puan alan tek öğrenciydim, hatta okul müdürümüz girerdi o derse hatırlıyorum. Yine de en sevmediğim dersler arasında liste başında “fizik dersi” vardı maalesef, yalan yok!  Lisede “fizik”, üniversitedeyken de “operations research” dersinden çektiklerimi bir Allah bir ben bilirim zaten. Ağlaya ağlaya sınavlarına girerdim.  Bu nasıl oluyor bilmiyorum ama 100 aldığım bu dersi hiç bir zaman sevemedim, fakat öğrendiklerimin hayatıma kattığı disiplin de yadsınamaz bir gerçek.

Asıl konuya girmeden önce, “momentum” kelimesinin ne anlama geldiğini fizik kuralları çerçevesinde açıklamama izin verin. Korkmayın size burada fizik dersi verecek değilim, sadece basit bir girizgah diyelim! Çünkü asıl anlatmak istediğim konu için bu kelimeyi metafor olarak kullanacağım. (Hmm şimdi metafor ne diyeceksiniz: bkz. “metafor“)

Özgür ansiklopedimiz Vikipedi‘ye göre momentum; Bir cisminin kütlesiyle hızının çarpımına momentum (diğer adı ise devinim) denir ve vektörel bir büyüklüktür.

P=MxV  (P: momentum, M: kütle, V: hız) şeklinde formüle edilmiştir ve formüle tıkladığınızda gideceğiniz “fizik.net” sitesinde de detaylı olarak açıklanmıştır.

Korkmayın size burada fizik dersi verecek değilim demiştim ama basit bir şekilde bu kelimenin ne anlama geldiğini bilmeniz, bu yazımda vermek vermek istediğim mesajı anlamanız açısından çok önemli benim için.

Şimdi işi eğlenceli hale getirip, günlük hayattan  bir örnekle konuyu size anlatmaya çalışacağım ve en sonunda da işin sosyal mesaj kısmına geçtiğim zaman ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız 🙂

Annenizi çok sinirlendirdiniz, kadının eline geçseniz paralayacak sizi!!!  O kadar delirttiniz yani kadını… Tam siz tabanları yağlamış kaçamaya çalışırken anneniz sizi yakalayamayacağını anlayıp, ayağındaki “peluş terliği” çıkarıp bir hışımla arkanızdan saatte 20km hızla fırlattı ve tam 12’den poponuza isabet ettirdi !

Hahh şimdi size peluş terlikle değil de, akşama yapacağı ıspanaklı börek hamurunu açarken kullandığı elindeki o kalın “merdaneyi” saatte 20km hızla fırlatıpta isabet ettirdiğini düşünün !!!

Hangisi daha çok acıttı cevap verin bakalım?

“Acımadııı kiiii 😛 ” demeyin sakın!

Acıdı biliyorum 😛

Merdane daha çok canınızı yakardı öyle değil mi?  İşte momentum da böyle bir şey, kütle ve hızın çarpımı sonucu ortaya çıkan etki gücü. Aynı hızla atılan peluş terlikle, börek açtığı hamur merdanesinin yaratacağı etki haliyle farklı oluyor. Hadi peluş terlik saatte 20km hızla, merdane de 15km hızla atılmış olsun, eminim yine de merdane daha çok can acıtırdı…

Gelelim şimdi işin metaforik mesaj kısmına…

Demem odur ki, bilgi birikiminiz, tecrübeleriniz, yaşanmışlıklarınız ne kadar fazla olursa ve tembellik etmeyip bunları hedefleriniz doğrultusunda faydalı bir şekilde kullanırsanız mutlaka başarılı olacaksınız.

Rekabet dünyasında yaşıyoruz, rekabet hayatımızın her alanına hakim. Hele ki özel sektör bu anlamda kurtlar sofrası… Sürekli öğrenen, güçlü ilişkiler geliştiren, dürüst iş yapan ve tembellik etmeyip erken kalkan ve hızlı hareket eden her zaman kazanıyor… Bu anlattıklarım sadece iş hayatı için geçerli değil, aile hayatınız ve sosyal hayatınızdaki başarınız için de geçerli bu kurallar.

Hayatta her şeyi bileceğiz diye bir şey yok ama eksik olduğunuz yanlarınızın farkına varıp bunlar üzerinde yoğunlaşıp tamamlamaya çalışırsanız, er ya da geç o konu üzerinde yetkin hale geleceksiniz.

Benim de bilmediğim, yeterli bilgiye sahip olmadığım ve henüz tecrübe sahibi olmadığım konular var… Ama öğrenmek için çabalıyorum, araştırıyorum, tecrübem yoksa tecrübe sahibi büyüklerime danışıyorum… Bildiklerinizi uygulayın, bilmediklerinizi öğrenin!

Momentum hayatımızın her alanında var! Formülü ise P=MxV !!! Yazın bir kenara sınavda soracağım !

Valla sırf siz okuyun diye komik örnekler vermeye çalışıyorum, kıymetimi bilin 🙂

Esen kalınız efendim, deviniminiz hiç eksik olmasın!

Aysun CAN

KİŞİSEL GÖRÜŞÜM · MAKALELERİM · MOTİVASYON · SEVGİLİ GÜNLÜK