Global Düşünüp Lokal Hareket Edin !!!

kurbagasnail

Bu gün konumuz “kurbağalar ve salyangozlar”. Yüzünüzün aldığı şekli hayal edebiliyorum ama hiç öyle buruşturmayın suratınızı hemen! Yazacaklarımdan sonra beyninizde eminim bir ampul yanacaktır ya da en azından  hayata ve cevrenizde gördüklerinize daha farklı bakmaya başlayacaksınız , eğer tabii içinizde birazcık da olsa girişimcilik ruhu varsa.

Malumunuz kurbağa ve salyangozun Türk Mutfağı’nda yeri yok ve besin maddesi olarak tüketilmiyor ülkemizde. Fakat Avrupada durum farklı ve ciddi şekilde talep görüyor bu ürünler.

Size daha da ilginç bir şey söyleyeyim! Türkiye, kurbağa ve salyangoz ihracatında Avrupa pazarının %80’ini elinde tutuyor. Yani ülkemizde tüketimi olmasa bile, kurbağa ve salyangoz ihracatında Avrupa’nın %80’lik pazar payına sahibiz ve ülkemize yıllık olarak yaklaşık 30 milyon dolarlık girdi sağlanıyor bu şekilde ve sadece bir kaç girişimci iş adamı tarafından.

*** Kimin aklına gelirdi ki !!!

Dokunmaya bile imtina edeceğimiz bu canlıların ülkemiz adına Avrupa pazarında %80’lik payı kapabileceği, öyle değil mi?

Burada dikkat edilmesi gereken küçük bir nokta var! İşin sırrı, global düşünüp, lokal olarak hareket edebilmekte yatıyor. İşin püf noktası fırsatları görüp harekete geçebilmek aslında.

*** Global Düşünün !

Elinizin altındaki fırsatları değerlendirip büyük düşünün. Eğer imkanınız varsa seyahat edin, vizyonunuz genişlesin… Bol bol okuyun, yabancı basını takip edin, başka kültürleri tanımaya çalışın, TED videolarını (Türkçe altyazı seçeneği var, anlamıyorum diye bahane yaratmayın sakın!) ve belgeseller izleyin, … Eminim sizinde aklınızda bir şekilde ufacık bir ışık yanacaktır ve beyin fırtınası yapmaya başlayacaksınız kendi kendinize…

*** Lokal Hareket Edin !

Bir önceki yazımda bahsettiğim “tarhanacı teyzeyi” hatırlayın.  Nasıl da hane halkına ufacık da olsa gelir elde etmek adına tarhana yapıp satmaya başlamıştı ve şimdi de dünya pazarlarına açılmak için girişimlerde bulunuyor! İlham verici öyle değil mi? “Büyük düşünüp, küçük adımlar atın” başlıklı yazımda tam da bunları anlatmak istiyordum işte…

Sermayem yok demeyin… Size yardımcı olmaya hazır, vizyonu geniş yatırımcı iş adamları var, emin olun! Geleceği görebilen, fırsatları değerlendirebilen, ufku geniş pek çok iş adamı var… Yeter ki siz yapacağınız işe inanın ve karşınızdaki yatırımcıyı ikna edin! Ya da sıfırdan başlayın kendi imkanlarınızla… Sabancılar‘ın da bir bakkal dükkanından bu günlere geldiğini unutmayın! Bu arada finansal kaynak ihtiyaçlarınız için ayrıca bankaları ve KOSGEB’i de göz ardı etmeyin sakın!

*** Vizyonunuzu Genişletin !

Etrafımız keşfedilmeyi bekleyen bir sürü fırsatla dolu. Alıcılarınızı açık tutun ve gelenekselden farklı bir gözle durumları değerlendirmeye çalışın.

Bir süre sonra, herkesin burun kıvırdığı, küçümsediği bir alanda belki de dünya devleri arasına gireceksinizdir, kim bilir!

Anti-parantez hemen şunu da belirteyim, eminim sivri zekalı bir kaç kişinin aklına gelecektir; Biri çıkıpta madem Avrupa’ya kurbağa, salyangoz ihraç ediyoruz, ben de Asya pazarına kedi-köpek ihracatına başlayayım, nasıl fikir ama ? diye bir şey dillenririse karşısında beni bulur !!! Panter Emel’den bile daha tehlikeli biri haline dönüşebilirim işte o zaman! Şimdiden uyarıyorum!!!

Alıcılarınızı her daim açık tutmanız dileğiyle…

Aysun CAN

GİRİŞİMCİLİK · LİDERLİK · MAKALELERİM · MOTİVASYON · PAZARLAMA