Setler, Ketler, Engeller…

yalnizfil

Kime sorsan, hiç kimse hayatından memnun değil. Sizi istediğinizi hayatı yaşamaktan alıkoyan nedir? Nedir size engel olan? Saniyeler, dakikalar, saatler, günler, yıllar geçiyor. Ne zaman engeller ortadan kalkacak da siz hayatınızdan mutlu bir insana dönüşeceksiniz?

Bu soruların cevabını dışarıda aramayın. Bu sizin için zaman kaybından başka bir şey olmayacaktır. Tüm bu soruları cevaplamaya calışıp, etrafta günah keçinizi ararken bir gün ömrünüzü tükettiğinizi farkedeceksiniz.

Tüm engeller, setler ve ketler içimizde. Elbette yolumuza engeller çıkacak. Her bir engelin nedeni vardır, aşılması gerekir. Çevresinden dolanıp, görmezden gelerek ne kadar devam edebilirsiniz. Bir sonraki engel daha da büyük gelecektir gözünüze.

Bir öncekini yoldan kaldırıp kenara koymadığınız için güçsüz kollarla bir sonrakini hiç kaldıramayacaksınız ve engellerin siz sonuca ulaşana kadar “Süper Mario”daki gibi ardı arkası kesilmeyecektir. “Game Over” olmasını istemiyorsanız, engelleri ortadan kaldırın, sakın etrafından dolanmayın.

Hayat statik değildir, hayat kinetiktir. Hayat durmaz, hep bir devinim hep bir hareket hali gerektirir. Siz dursanız bile beyniniz durmaz, uykuda bile hep çalışır. Zihinsel olarak dingin ve temiz düşünebilmek için öncelikle engellerle mücadele etmelisiniz.

Sorunlardan kaçmanız, onların var olduğu ve hala orada durdukları gerçeğini değiştirmez. Problemler bizi daha güçlü kılar, bize çözüm sürecinde sabırlı olmayı olmayı öğretir, bir sonraki seviye için güçlenmemize yardımcı olur.

Hayatınızdan memnun değilseniz, sızlanmak yerine öncelikle yolunuzdaki engelleri ortadan kaldırmalısınız. Evet, malesef ki  bazı sorunların çözümü bizde değildir. O zaman yolunuzu değiştirip hayatın size sunduğu başka bir yoldan ilerlemenin zamanı gelmiş demektir.

Tecrübeyle sabit!

Aysun CAN

photo:inhabitat.com
KİŞİSEL GÖRÜŞÜM · MAKALELERİM · MOTİVASYON